Vishay/Dale RNC55K4021FMBSL
RNC55K4021FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K4021FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K4021FMBSL.pdf
Availability of RNC55K4021FMBSL
QUANTITY
RNC55K4021FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K4021FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K4021FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K4021FMBSL
Related LinksRNC55K4, RNC55K4021FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K4021FMBSL Details Description
Related parts for RNC55K4021FMBSL
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 820MA 90 MOHM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220AB datasheet.pdf
CONTACT SKT 10AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DIL VERTICAL PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
RES 562 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf