Vishay/Dale RNC55K4420FPB14
RNC55K4420FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K4420FPB14
Brief Description
RES 442 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K4420FPB14.pdf
Availability of RNC55K4420FPB14
QUANTITY
RNC55K4420FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K4420FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K4420FPB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)442
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K4420FPB14
Related LinksRNC55K4, RNC55K4420FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K4420FPB14 Details Description
Related parts for RNC55K4420FPB14
GDT 420V 20KA datasheet.pdf
LED DISPLAY 5X7 8CHAR 5MM YLW datasheet.pdf
HARDWARE KIT UL/CSA 10-32X1" datasheet.pdf
TRANSDCR AC 4-20MADC OUT 3PHASE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 407 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 9pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf