Vishay/Dale RNC55K4531FRRE6
RNC55K4531FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K4531FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.53K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K4531FRRE6.pdf
Availability of RNC55K4531FRRE6
QUANTITY
RNC55K4531FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K4531FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55K4531FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K4531FRRE6
Related LinksRNC55K4, RNC55K4531FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K4531FRRE6 Details Description
Related parts for RNC55K4531FRRE6
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DEMODULTR/FILTER RDS 16-TSSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A SC70-5 datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 11PR BRAID 300V datasheet.pdf