Vishay/Dale RNC55K4991FRRE6
RNC55K4991FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K4991FRRE6
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K4991FRRE6.pdf
Availability of RNC55K4991FRRE6
QUANTITY
RNC55K4991FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K4991FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55K4991FRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K4991FRRE6
Related LinksRNC55K4, RNC55K4991FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K4991FRRE6 Details Description
Related parts for RNC55K4991FRRE6
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A 8DIP datasheet.pdf
HEATSINK (80) 115X59X22.5MM HORZ datasheet.pdf
CAP THIN FILM 12PF 10V 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RF CABL MMCX ML STR / ML STR 18" datasheet.pdf
SATA BACKPLANE RCPT VERT SMD datasheet.pdf
COUNTER 6 CHARACTER PANEL MT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf