Vishay/Dale RNC55K4992FRBSL
RNC55K4992FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K4992FRBSL
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K4992FRBSL.pdf
Availability of RNC55K4992FRBSL
QUANTITY
RNC55K4992FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K4992FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K4992FRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K4992FRBSL
Related LinksRNC55K4, RNC55K4992FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K4992FRBSL Details Description
Related parts for RNC55K4992FRBSL
IC OPAMP TRANSIMP 18MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A ADJ ROD LEVR datasheet.pdf
IC LIU SH T1/E1/J1 OCTAL 225BGA datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf