Vishay/Dale RNC55K49R9FPB14
RNC55K49R9FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K49R9FPB14
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K49R9FPB14.pdf
Availability of RNC55K49R9FPB14
QUANTITY
RNC55K49R9FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K49R9FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K49R9FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K49R9FPB14
Related LinksRNC55K4, RNC55K49R9FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K49R9FPB14 Details Description
Related parts for RNC55K49R9FPB14
IC CLOCK GEN STB 3.3V 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A ADJ ROD LEVR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
NEO 10.16MM HI-PWR 60A S91 STY05 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 49.9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 83MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf