Vishay/Dale RNC55K5113FPRSL
RNC55K5113FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K5113FPRSL
Brief Description
RES 511K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K5113FPRSL.pdf
Availability of RNC55K5113FPRSL
QUANTITY
RNC55K5113FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K5113FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K5113FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K5113FPRSL
Related LinksRNC55K5, RNC55K5113FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K5113FPRSL Details Description
Related parts for RNC55K5113FPRSL
IC ADC 12BIT SAMPLING 3V 24-DIP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf