Vishay/Dale RNC55K51R1FRBSL
RNC55K51R1FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K51R1FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K51R1FRBSL.pdf
Availability of RNC55K51R1FRBSL
QUANTITY
RNC55K51R1FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K51R1FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K51R1FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K51R1FRBSL
Related LinksRNC55K5, RNC55K51R1FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K51R1FRBSL Details Description
Related parts for RNC55K51R1FRBSL
CONN HEADER .100 SINGL STR 22POS datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 96POS REV VERT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V CH 0201 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf