Vishay/Dale RNC55K5362FPRSL
RNC55K5362FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K5362FPRSL
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K5362FPRSL.pdf
Availability of RNC55K5362FPRSL
QUANTITY
RNC55K5362FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K5362FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K5362FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K5362FPRSL
Related LinksRNC55K5, RNC55K5362FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K5362FPRSL Details Description
Related parts for RNC55K5362FPRSL
RES ARRAY 13 RES 2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
BASE RACEWAY PWR LRG GY10' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION 4.1V 2A 12-DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LMTD AVLBLTY PLS TRY S1DXM SERIE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf