Vishay/Dale RNC55K5492FSRSL
RNC55K5492FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K5492FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K5492FSRSL.pdf
Availability of RNC55K5492FSRSL
QUANTITY
RNC55K5492FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K5492FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K5492FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K5492FSRSL
Related LinksRNC55K5, RNC55K5492FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K5492FSRSL Details Description
Related parts for RNC55K5492FSRSL
RES 75 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf