Vishay/Dale RNC55K5762FMRE6
RNC55K5762FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K5762FMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K5762FMRE6.pdf
Availability of RNC55K5762FMRE6
QUANTITY
RNC55K5762FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K5762FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55K5762FMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K5762FMRE6
Related LinksRNC55K5, RNC55K5762FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K5762FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55K5762FMRE6
IC TXRX SGL RS232 3-5.5V 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RF COAX CABLE SMA M/M RG174 36" datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 9.7A TO252-3 datasheet.pdf
RES 22 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED ZPOWER WARM WHT 3000K SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 NYLON 15MM datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 36 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
ANT DISGUISE CELL 150-174MHZ CHR datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 44 CONTAC datasheet.pdf