Vishay/Dale RNC55K5762FMRE6
RNC55K5762FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K5762FMRE6
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K5762FMRE6.pdf
Availability of RNC55K5762FMRE6
QUANTITY
RNC55K5762FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K5762FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55K5762FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K5762FMRE6
Related LinksRNC55K5, RNC55K5762FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K5762FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55K5762FMRE6
BACKSHELL DB9 METALIZED PLASTIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 56.9K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 226 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf