Vishay/Dale RNC55K5763FSRE6
RNC55K5763FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K5763FSRE6
Brief Description
RES 576K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K5763FSRE6.pdf
Availability of RNC55K5763FSRE6
QUANTITY
RNC55K5763FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K5763FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55K5763FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)