Vishay/Dale RNC55K5902FPRE6
RNC55K5902FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K5902FPRE6
Brief Description
RES 59K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K5902FPRE6.pdf
Availability of RNC55K5902FPRE6
QUANTITY
RNC55K5902FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K5902FPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55K5902FPRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K5902FPRE6
Related LinksRNC55K5, RNC55K5902FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K5902FPRE6 Details Description
Related parts for RNC55K5902FPRE6
BOX ALUM UNPAINTED 8.32"LX4.22"W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14TSSOP datasheet.pdf
RES 3.90K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
MICRO 31C P /11 WHT 72" datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf