Vishay/Dale RNC55K6040FMB14
RNC55K6040FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K6040FMB14
Brief Description
RES 604 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K6040FMB14.pdf
Availability of RNC55K6040FMB14
QUANTITY
RNC55K6040FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K6040FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K6040FMB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K6040FMB14
Related LinksRNC55K6, RNC55K6040FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K6040FMB14 Details Description
Related parts for RNC55K6040FMB14
GROMMET EDGE SOLID NYLON GRAY datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 898 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf