Vishay/Dale RNC55K6042FRB14
RNC55K6042FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K6042FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K6042FRB14.pdf
Availability of RNC55K6042FRB14
QUANTITY
RNC55K6042FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K6042FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K6042FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K6042FRB14
Related LinksRNC55K6, RNC55K6042FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K6042FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K6042FRB14
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
DIVIDER BATTERY HANDHELD datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MODULE TRANSMITTER 4CH W/ANT datasheet.pdf
300UF 40V 16.1X41.7 85C AXI datasheet.pdf
High-Accuracy Ultralow IQ, 1 A, anyCAP Low Dropout Regulator IC datasheet.pdf