Vishay/Dale RNC55K6192FRBSL
RNC55K6192FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K6192FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 61.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K6192FRBSL.pdf
Availability of RNC55K6192FRBSL
QUANTITY
RNC55K6192FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K6192FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K6192FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K6192FRBSL
Related LinksRNC55K6, RNC55K6192FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K6192FRBSL Details Description
Related parts for RNC55K6192FRBSL
RES ARRAY 7 RES 390K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.09"L X 4.72"W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 15MA DO35 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28-QFN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1HV(5KV) PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
M TERMINAL 30AWG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Wire Wrap datasheet.pdf