Vishay/Dale RNC55K6192FRBSL
RNC55K6192FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K6192FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 61.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K6192FRBSL.pdf
Availability of RNC55K6192FRBSL
QUANTITY
RNC55K6192FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K6192FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K6192FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K6192FRBSL
Related LinksRNC55K6, RNC55K6192FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K6192FRBSL Details Description
Related parts for RNC55K6192FRBSL
TRIAC SENS GATE 600V 1A DO214 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 80MSPS DL 68-TQFN datasheet.pdf
IC 12-BIT D/A CONVERTER 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 10VOUT 50W datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf