Vishay/Dale RNC55K6982FRRE6
RNC55K6982FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K6982FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 69.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K6982FRRE6.pdf
Availability of RNC55K6982FRRE6
QUANTITY
RNC55K6982FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K6982FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55K6982FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K6982FRRE6
Related LinksRNC55K6, RNC55K6982FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K6982FRRE6 Details Description
Related parts for RNC55K6982FRRE6
RES SMD 620K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A TO220AB datasheet.pdf
IC PREC MULTIPLIER MONO 14-CDIP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 25POS GOLD T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF REC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/2.5V 0.3A 10TDFN datasheet.pdf