Vishay/Dale RNC55K7151FPRSL
RNC55K7151FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K7151FPRSL
Brief Description
RES 7.15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K7151FPRSL.pdf
Availability of RNC55K7151FPRSL
QUANTITY
RNC55K7151FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K7151FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K7151FPRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K7151FPRSL
Related LinksRNC55K7, RNC55K7151FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K7151FPRSL Details Description
Related parts for RNC55K7151FPRSL
IC DAC 12BIT QUAD UNIPOL 28-CDIP datasheet.pdf
VARISTOR 387V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 1100A POWRBLOK datasheet.pdf
IC AMP CLASS D HIGH PWR 32TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS GOLD .100 datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CRYSTAL 25.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
MOD PLUG DIE SET, 8POS NO KEY datasheet.pdf