Vishay/Dale RNC55K7152FRB14
RNC55K7152FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K7152FRB14
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K7152FRB14.pdf
Availability of RNC55K7152FRB14
QUANTITY
RNC55K7152FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K7152FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K7152FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K7152FRB14
Related LinksRNC55K7, RNC55K7152FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K7152FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K7152FRB14
IC CTLR OVP LOW STNDBY 6UDFN datasheet.pdf
FIXED IND 8.6UH 1.85A 58 MOHM datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TLV320AIC3120 datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
RES 732K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIE W/O 69710-1 16-14 F datasheet.pdf
IC CODEC 48KHZ 129FBGA datasheet.pdf
IC MOD REG CVCC 36V 5A 81BGA datasheet.pdf