Vishay/Dale RNC55K7321FRB14
RNC55K7321FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K7321FRB14
Brief Description
RES 7.32K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K7321FRB14.pdf
Availability of RNC55K7321FRB14
QUANTITY
RNC55K7321FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K7321FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K7321FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K7321FRB14
Related LinksRNC55K7, RNC55K7321FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K7321FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K7321FRB14
CAP CER 0.80PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 200W datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 3.3VOUT 66W datasheet.pdf
POT SLIDE 5K OHM .125W 60MM datasheet.pdf