Vishay/Dale RNC55K7502FRB14
RNC55K7502FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K7502FRB14
Brief Description
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K7502FRB14.pdf
Availability of RNC55K7502FRB14
QUANTITY
RNC55K7502FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K7502FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K7502FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K7502FRB14
Related LinksRNC55K7, RNC55K7502FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K7502FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K7502FRB14
IDC CABLE - MSR34K/MC34G/MCE34K datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 5DSBGA datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A 6TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf