Vishay/Dale RNC55K75R0FRB14
RNC55K75R0FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K75R0FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K75R0FRB14.pdf
Availability of RNC55K75R0FRB14
QUANTITY
RNC55K75R0FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K75R0FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K75R0FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K75R0FRB14
Related LinksRNC55K7, RNC55K75R0FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K75R0FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K75R0FRB14
BATTERY PACK NIMH 9.6V 750MAH datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 16-TSSOP datasheet.pdf
IC FIELD REPROG BATT MGR 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE 6A 600V GSIB-5S datasheet.pdf
KEA POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68.1 OHM 1% 5W datasheet.pdf