Vishay/Dale RNC55K7680FMBSL
RNC55K7680FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K7680FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 768 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K7680FMBSL.pdf
Availability of RNC55K7680FMBSL
QUANTITY
RNC55K7680FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K7680FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K7680FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)768
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K7680FMBSL
Related LinksRNC55K7, RNC55K7680FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K7680FMBSL Details Description
Related parts for RNC55K7680FMBSL
RES ARRAY 15 RES 47K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MPU COMP 20-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf