Vishay/Dale RNC55K7873FSRE6
RNC55K7873FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K7873FSRE6
Brief Description
RES 787K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K7873FSRE6.pdf
Availability of RNC55K7873FSRE6
QUANTITY
RNC55K7873FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K7873FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55K7873FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K7873FSRE6
Related LinksRNC55K7, RNC55K7873FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K7873FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55K7873FSRE6
IC REG LDO 3V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 8POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
LED RED 1/4" HOLE 12V PANEL MNT datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 600W datasheet.pdf
PELTIER OT20,66,F0,1211,11,E,WS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
IC OSC VCXO 74.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf