Vishay/Dale RNC55K7873FSRE6
RNC55K7873FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K7873FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 787K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K7873FSRE6.pdf
Availability of RNC55K7873FSRE6
QUANTITY
RNC55K7873FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K7873FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55K7873FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K7873FSRE6
Related LinksRNC55K7, RNC55K7873FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K7873FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55K7873FSRE6
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFE15T/AF15/AFE15T datasheet.pdf
CONN RCPT 3PIN MALE R/A PANEL MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PNEUM LOGIC OR ELEMENT BASE MNT datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
ROLL, HOOK & LOOP, 1" X 25-YD, W datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 295MA 3.9 OHM SMD datasheet.pdf