Vishay/Dale RNC55K8251FMRE6
RNC55K8251FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K8251FMRE6
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K8251FMRE6.pdf
Availability of RNC55K8251FMRE6
QUANTITY
RNC55K8251FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K8251FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55K8251FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K8251FMRE6
Related LinksRNC55K8, RNC55K8251FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K8251FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55K8251FMRE6
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHT/YEL 100' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 1A 80VDC LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.049" (1.25mm) Gold Through Hole datasheet.pdf