Vishay/Dale RNC55K8660FMRSL
RNC55K8660FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K8660FMRSL
Brief Description
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K8660FMRSL.pdf
Availability of RNC55K8660FMRSL
QUANTITY
RNC55K8660FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K8660FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K8660FMRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K8660FMRSL
Related LinksRNC55K8, RNC55K8660FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K8660FMRSL Details Description
Related parts for RNC55K8660FMRSL
RES SMD 1.4KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
RES SMD 39.7K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.81MM datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 800MHZ-2.5GHZ datasheet.pdf
508 TB WIRE PROTECTOR datasheet.pdf
2.7" EPD AURORA MB RT datasheet.pdf