Vishay/Dale RNC55K8661FSBSL
RNC55K8661FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K8661FSBSL
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K8661FSBSL.pdf
Availability of RNC55K8661FSBSL
QUANTITY
RNC55K8661FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K8661FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K8661FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K8661FSBSL
Related LinksRNC55K8, RNC55K8661FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K8661FSBSL Details Description
Related parts for RNC55K8661FSBSL
LED RED DIFF 5.6X3.2MM RECT T/H datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD DEV ACCELEROMETER MMA8450 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
SW 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION 125V datasheet.pdf