Vishay/Dale RNC55K8661FSRE6
RNC55K8661FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K8661FSRE6
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K8661FSRE6.pdf
Availability of RNC55K8661FSRE6
QUANTITY
RNC55K8661FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K8661FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55K8661FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K8661FSRE6
Related LinksRNC55K8, RNC55K8661FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K8661FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55K8661FSRE6
LOCATOR PLATE D-SUB datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 150MA 5.06 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A TO252-3 datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V CH 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A POWERMITE datasheet.pdf
RES 300 OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD PLUG datasheet.pdf
BOARD DEMO ADC1215S065F1 datasheet.pdf
MICRO 15C S 6" RBW JACKS NI datasheet.pdf