Vishay/Dale RNC55K8662FRB14
RNC55K8662FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K8662FRB14
Brief Description
RES 86.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K8662FRB14.pdf
Availability of RNC55K8662FRB14
QUANTITY
RNC55K8662FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K8662FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K8662FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K8662FRB14
Related LinksRNC55K8, RNC55K8662FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K8662FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K8662FRB14
CABINET ALUM 6.88"L X 13.75"W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
IC VOICEBAND CODEC 5V 1CH 20SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SENSOR 20 VDC TO 37.2 VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf