Vishay/Dale RNC55K9531FSB14
RNC55K9531FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K9531FSB14
Brief Description
RES 9.53K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K9531FSB14.pdf
Availability of RNC55K9531FSB14
QUANTITY
RNC55K9531FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K9531FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K9531FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K9531FSB14
Related LinksRNC55K9, RNC55K9531FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K9531FSB14 Details Description
Related parts for RNC55K9531FSB14
CONN L/FORK UNINSUL 22-18AWG #10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
V/T REC POWERBALDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 560 OHM 1% 0603 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 0.100 T/H datasheet.pdf