Vishay/Dale RNC60H1000DSRE6
RNC60H1000DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1000DSRE6
Brief Description
RES 100 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1000DSRE6.pdf
Availability of RNC60H1000DSRE6
QUANTITY
RNC60H1000DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1000DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1000DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1000DSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1000DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1000DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1000DSRE6
IC POT DGTL 10K 32TAPS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" GOLD datasheet.pdf
VINYL INSL BUTTED SEAM RING TONG datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
TV 39C 37#20 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS datasheet.pdf