Vishay/Dale RNC60H1000FRB14
RNC60H1000FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1000FRB14
Brief Description
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1000FRB14.pdf
Availability of RNC60H1000FRB14
QUANTITY
RNC60H1000FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1000FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1000FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1000FRB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1000FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1000FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H1000FRB14
CONN HSG RCPT W/O NUT 31POS PIN datasheet.pdf
LIMIT SWITCH ADJ ROLLER SPDT 5A datasheet.pdf
PREWIRED ENCLOSED SWES BZLNTOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HTX-HDC/POF CRIMP TOOL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf