Vishay/Dale RNC60H1000FRBSL
RNC60H1000FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1000FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1000FRBSL.pdf
Availability of RNC60H1000FRBSL
QUANTITY
RNC60H1000FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1000FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1000FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1000FRBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1000FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1000FRBSL Details Description
Related parts for RNC60H1000FRBSL
CONN RECEPT BOX MNT 5POS W/SOCK datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 8A 125V datasheet.pdf
KIT DEV 4.3" LCD TOUCH PANEL datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,GRA,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 0.50MM 26POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
POTENTIOMETER LINEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf