Vishay/Dale RNC60H1000FRRSL
RNC60H1000FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1000FRRSL
Brief Description
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1000FRRSL.pdf
Availability of RNC60H1000FRRSL
QUANTITY
RNC60H1000FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1000FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1000FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1000FRRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1000FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1000FRRSL Details Description
Related parts for RNC60H1000FRRSL
RES SMD 82K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS datasheet.pdf
CABLE 13POS .100 JUMPER 14.3 INC datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
3MM SEALED LITEPIPE LENS ASSY datasheet.pdf