Vishay/Dale RNC60H1001BRBSL
RNC60H1001BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1001BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1001BRBSL.pdf
Availability of RNC60H1001BRBSL
QUANTITY
RNC60H1001BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1001BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1001BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1001BRBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1001BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1001BRBSL Details Description
Related parts for RNC60H1001BRBSL
VARISTOR 240V 6.5KA CHASSIS datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
EARTHING BODY WTH O-RING datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W NPN NC M12 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
LED COB WHT 7.5MM 2700K 90CRI datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 2000VDC datasheet.pdf