Vishay/Dale RNC60H1001BRBSL
RNC60H1001BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1001BRBSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1001BRBSL.pdf
Availability of RNC60H1001BRBSL
QUANTITY
RNC60H1001BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1001BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1001BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1001BRBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1001BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1001BRBSL Details Description
Related parts for RNC60H1001BRBSL
IC FPGA 92 I/O 144TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 4POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 PLASTIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 50POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
CONN ADAPT MTP AD REDUCE FLNG SC datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf