Vishay/Dale RNC60H1001BSR36
RNC60H1001BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1001BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1001BSR36.pdf
Availability of RNC60H1001BSR36
QUANTITY
RNC60H1001BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1001BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H1001BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1001BSR36
Related LinksRNC60H1, RNC60H1001BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1001BSR36 Details Description
Related parts for RNC60H1001BSR36
RES SMD 820 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 12POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REGISTER CMOS BIDIRECT 24SO datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 56.9K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf