Vishay/Dale RNC60H1001DSB14
RNC60H1001DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1001DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1001DSB14.pdf
Availability of RNC60H1001DSB14
QUANTITY
RNC60H1001DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1001DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1001DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1001DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1001DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1001DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1001DSB14
ATTENUATOR 3 DB 50 OHM 0402 SMD datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
350 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
CONN MALE M12X1 datasheet.pdf
ULTRAFIT VERT TIN PLATED BLK datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 7POS SLDR BLACK datasheet.pdf