Vishay/Dale RNC60H1002BSB14
RNC60H1002BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1002BSB14
Brief Description
RES 10K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1002BSB14.pdf
Availability of RNC60H1002BSB14
QUANTITY
RNC60H1002BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1002BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1002BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1002BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1002BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1002BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1002BSB14
CONN SOCKET 30AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 1747MHZ 0603 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf