Vishay/Dale RNC60H1002FSRE6
RNC60H1002FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1002FSRE6
Brief Description
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1002FSRE6.pdf
Availability of RNC60H1002FSRE6
QUANTITY
RNC60H1002FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1002FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1002FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1002FSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1002FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1002FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1002FSRE6
BOX ALUMINUM NATURAL 5"L X 4"W datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
A5 2.0KW 17 BIT ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CLAMP SCREW-ON BEAM 1/2" FLANGE datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf