Vishay/Dale RNC60H1003DSBSL
RNC60H1003DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1003DSBSL
Brief Description
RES 100K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1003DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1003DSBSL
QUANTITY
RNC60H1003DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1003DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1003DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1003DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1003DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1003DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1003DSBSL
LED ORANGE CLEAR 2.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 56POS .156 GRN datasheet.pdf
CAP POLYMER 27UF 20% 50V T/H datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL SOT23-5 datasheet.pdf
IC FPGA 188 I/O 256BGA datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
GEN PURPOSE WHEEL 6X1X1" 5S FIN datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 66POS datasheet.pdf
270UF 400V 25X45MM 85C 5000H datasheet.pdf