Vishay/Dale RNC60H1003FSB14
RNC60H1003FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1003FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1003FSB14.pdf
Availability of RNC60H1003FSB14
QUANTITY
RNC60H1003FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1003FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1003FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1003FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1003FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1003FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1003FSB14
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V TO220F datasheet.pdf
IC PREC COMP ULTRA-FAST 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
BOARD DEMO PICO AS3992 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 140MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf