Vishay/Dale RNC60H1004BSB14
RNC60H1004BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1004BSB14
Brief Description
RES 1M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1004BSB14.pdf
Availability of RNC60H1004BSB14
QUANTITY
RNC60H1004BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1004BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1004BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1004BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1004BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1004BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1004BSB14
IDC CABLE - MSD10K/MC10G/MCS10K datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC JACKSCREW FIXED datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V U2J 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
16 KEY PAD CALCULATOR ILLUM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 10POS datasheet.pdf