Vishay/Dale RNC60H1004FRR36
RNC60H1004FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1004FRR36
Brief Description
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1004FRR36.pdf
Availability of RNC60H1004FRR36
QUANTITY
RNC60H1004FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1004FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H1004FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1004FRR36
Related LinksRNC60H1, RNC60H1004FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1004FRR36 Details Description
Related parts for RNC60H1004FRR36
IC OSC SILICON PROG TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 15UF 10V JB 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf