Vishay/Dale RNC60H1010DRBSL
RNC60H1010DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1010DRBSL
Brief Description
RES 101 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1010DRBSL.pdf
Availability of RNC60H1010DRBSL
QUANTITY
RNC60H1010DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1010DRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1010DRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)101
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1010DRBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1010DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1010DRBSL Details Description
Related parts for RNC60H1010DRBSL
IC DAC DUAL 12BIT 260MSPS 48LQFP datasheet.pdf
IC TXRX RS-485/422 8-SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 22W MONO 20HSOP datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf