Vishay/Dale RNC60H1013BSBSL
RNC60H1013BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1013BSBSL
Brief Description
RES 101K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1013BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1013BSBSL
QUANTITY
RNC60H1013BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1013BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1013BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)101k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1013BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1013BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1013BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1013BSBSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM RECESSED RED datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BLACK datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 50A AC datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf