Vishay/Dale RNC60H1021BSRE6
RNC60H1021BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1021BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.02K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1021BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1021BSRE6
QUANTITY
RNC60H1021BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1021BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1021BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1021BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1021BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1021BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1021BSRE6
RES 604 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 8CDIP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0306 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 250MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 3POS NATURAL datasheet.pdf
2000 PPR datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 3POS PINS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5.88A 13.44 MOHM datasheet.pdf